•  02122264144
  •  info[@]payvandlab.com
  • تهران - خيابان شريعتی – خيابان وحيد دستگردی (ظفر)- نرسيده به خيابان دکتر مصدق (نفت سابق) پلاك 174

اگرچه آرتریت یکی از شایع ترین بیماریهای جهان است، اما اکثر مردم در مورد آن چیزی نشنیده اند یا از آن اطلاعی ندارند. این روز جهانی آرترز در سال گذشته با شعار زندگی بهتر، میانسالی راحت تر در تمام کشورها این نوید رو گسترش داد تا اگر در جوانی به خوبی تغذیه شده و تحرک کافی داشته باشید، در سنین کهنسالی کمتر با عوارض این بیماری درگیر باشید.

آرتروز از شایع ترین مشکلات جسمی حال حاضر دنیا به شمار می رود و متخصصین این حوزه معتقد هستند که با برنامه ریزی و انجام راه کارهایی برای کاهش وزن و انجام فعالیت های بدنی موثر و همچنین انجام آزمایشات تشخیصی در موارد مشکوک، می‌توان آمار مبتلایان رو کمتر نمود.

 

آرتروز به معنی التهاب مفاصل است. التهاب یکی از واکنش های طبیعی بدن نسبت به بیماری ها و یا آسیب که با علایمی شامل ورم، درد، خشکی و گرفتگی نشان داده می‌شود. التهاب هایی که برای مدت طولانی باقی می‌مانند و یا به صورت مکرر عود می کنند (از جمله در آرتروز) می توانند منجر به آسیب دیدن دیگر بافت های بدن شوند.

مهمترین علائم آرتریت شامل درد و سفتی مفاصل است که عموما با بالا رفتن سن تشدید می‌شود. همچنین شایعترین انواع آرتریت شامل آرتروز یا استئوآتریت (Osteoarthritis) و روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید (Rheumatoid arthritis) هستند.

آرتروز یک عارضه حاد شونده و ناشی از فرسایش است در حالی که آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی یک بیماری خودایمنی محسوب می‌شود و اگرچه در نهایت هر دو به التهاب مفصلی منجر می‌شوند اما عامل بوجود آورنده آنها متفاوت است.

هدف اصلی از درمان هر دو نوع التهاب مفصلی، کاهش درد، بهبود عملکرد و به حداقل رساندن آسیب‌دیدگی مفصل‌هاست. پزشک متخصص پس از معاینه و تشخص علت نوع التهاب، روش‌های مختلفی را برای مقابله با انواع التهاب مفصلی در نظر می‌گیرد.

تشخیص بیماری در حال حاضر با انجام معاینات بالینی و کمک از تصاویر X-Ray ، MRI  صورت می‌گیرد. همچنین انجام پاره‌ای از آزمایش های تشخیصی برروی نمونه خون از جمله

Antinuclear antibody (ANA) ،Uric acid، Rheumatoid factor (RF)،Anti-cyclic citrullinated peptide (anti-CCP) ،C-reactive protein (CRP) و 

Erythrocyte sedimentation rate (ESR)  می تواند به تشخصی علل درد مفاصل و نوع بیماری کمک شایانی کند.

در برخی از موارد پزشک ممکن است از سوزن برای کشیدن مایع از مفصل آسیب دیده استفاده کند و سپس مایعات را برای تشخیص آزمایشگاهی و تعیین اینکه آیا درد شما به دلیل استئوآرتریت ناشی از نقرس یا عفونت است یا خیر، مورد را به آزمایشگاه ارسال نماید.

 

منبع: https://www.arthritis.org

  https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoarthritis/

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.