•  02122264144
  •  info[@]payvandlab.com
  • تهران - خيابان شريعتی – خيابان وحيد دستگردی (ظفر)- نرسيده به خيابان دکتر مصدق (نفت سابق) پلاك 174

 

فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) با توجه به آمار رو به رشد دیابت در جوامع بشری، روز ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) را در سال ۱۹۹۱ میلادی به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری کردند. این روز که یکی از مناسبت های رسمی در تقویم سازمان ملل متحد می باشد، هر ساله با مشارکت و حمایت بیشتری از سوی دولت ها، سازمان ها و نهادهای دولتی و غیردولتی در سراسر جهان مورد توجه واقع می شود.

کمپین روز جهانی دیابت ۳ هدف عمده را دنبال می کند:

  • فراهم آوردن فضای لازم برای توجه به نیازهای جامعه دیابتی
  • تاکید بر لزوم اجرای برنامه های مدون و هماهنگ جهت کنترل خطرات دیابت برای جوامع
  • جلب توجه جهان به معضل دیابت و راهکارهای مدیریت آن

 

 

  

پیام های کمپین

دیابت: از خانواده خود محافظت کنید

تحقیقات فدراسیون بین المللی دیابت (IDF) نشان داده است که خانواده های بسیاری توانایی تشخیص علائم اولیه دیابت در فرزندان خود را ندارند. با وجود آنکه اکثر افراد بررسی شده در این پژوهش حداقل یک فرد دیابتی در نزدیکان خود داشتند، مشاهده شد که ۴ والد از هر ۵ والد (پدر، مادر یا هردو) شناخت دقیقی از علائم هشدار دهنده برای دیابت نداشتند؛ و یک والد از هر ۳ والد، اصلا این علائم را تشخیص نمی دادند!

هدف این کمپین که در قالب یک پروژه ۲ ساله (۲۰۱۸-۲۰۱۹) آغاز گردید، افزایش آگاهی در مورد تاثیر دیابت بر خانواده ها و نیز نقش خانواده در شناسایی، تشخیص و مدیریت دیابت و چالش های آن عنوان شده است.

در همین راستا، این کمپین بر ۳ حوزه اصلی تمرکز می کند:

 

تشخیص

 

نقش خانواده در تشخیص دیابت

 

– یک نفر از هر ۲ نفر، از دیابت خود اطلاع ندارد: تشخیص و درمان به موقع، کلید مدیریت دیابت و پیشگیری از عوارض است.

 

– عدم تشخیص زودهنگام دیابت نوع یک می تواند خطرات جدی به همراه داشته باشد. علائم دیابت را بشناسید تا به خوبی از خود و خانواه تان محافظت کنید.

پیشگیری

 

نقش خانواده در پیشگیری از دیابت

 

– دیابت نوع دو در بسیاری از موارد با رعایت سبک زندگی سالم قابل پیشگیری است. پیشگیری از دیابت در خانواده آغاز می شود.

– اگر فرد مبتلا به دیابت در خانواده دارید، عوامل خطر برای ابتلا به دیابت، علائم آن و نیز راهکارهای مدیریت آن را بخوبی بشناسید.

– خانواده ها می بایست سبک زندگی سالم را درون خود نهادینه کنند تا خطر ابتلای به دیابت در تمام اعضا کاهش یابد.

 

مدیریت

 

نقش خانواده در مدیریت دیابت

 

– مدیریت دیابت نیازمند مراقبت، کنترل و درمان روزانه، سبک زندگی سالم و آموزش مداوم است. حمایت خانواده از فرد دیابتی کلید موفقیت در این زمینه است!

– آموزش و پشتیبانی مداوم می بایست در دسترس تمامی خانواده ها و افراد مبتلا به دیابت باشد تا انگیزه و مهارت لازم برای مدیریت دیابت را در اختیار آنان قرار دهد.

– مراقبت ها و داروهای اولیه دیابت می بایست در اختیار تمامی خانواده ها باشد.

 

 

 

تشخیص و کنترل دیابت (Diabetes Diagnosis & Control)

 

گلوکز یا قند خون که از کربوهیدرات­ها منشا می­گیرد، منبع اصلی انرژی بدن است. گلوکز خون پس از هر وعده غذا دچار افزایش قابل توجهی می­گردد، غده پانکراس انسولین ترشح  می­کند و در نتیجه آن، امکان ورود گلوکز به داخل سلول افزایش یافته و بدین ترتیب میزان گلوکز خون کاهش می­یابد.

اندازه گیری گلوکز خون

افراد دیابتی می­بایست با کنترل منظم قندخون از عوارض بیماری دیابت که ناشی از افزایش بیش از حد قندخون است،جلوگیری کنند.

بسیار از موارد جدید بیماری دیابت قبل ار بروز علائم بالینی در بیمار، بایک آزمایش ساده چکاپ شناسائی می­شوند.

اندازه گیری HbA1c خون

با این آزمایش میزان متوسط قند خون در دو تاسه ماه گذشته مشخص می­شود، درحالیکه قندخون ناشتا، قند همان لحظه را نشان می­دهد.بنابراین با اندازه گیری HbA1c کنترل دقیق­تر وضعیت قندخون در مدت طولانی تر برای پزشک امکان پذیر می­شود. Hb ALc در واقع با اتصال دائمی هموگلوبین A و گلوکز خون شکل می­گیرد.

هرقدر درصد HbA1c خون بالاتر از حد طبیعی باشد، احتمال ایجاد و گسترش عوارض بیماری دیابت مانند آسیب بینائی و کلیوی ، خطر سکته های قلبی و مغزی افزایش می­یابد.

مقادیر بیش از 8 درصد HbA1c به معنی عدم کنترل صحیح دیابت می­باشد و بدین ترتیب امکان بروز عوارض ناشی از بیماری دیابت افزایش می­یابد.از HbA1c نه تنها برای کنترل دیابت بلکه بعنوان یک معیار برای تشخیص دیابت نیز استفاده می­گردد.

انجام آزمایش سلامت کلیه ها نیز سالی یک بار برای بیماران دیابتی توصیه می­گردد.

شرایط بیمار برای انجام آزمایش:

برای انجام آزمایش قندخون ناشتا، رعایت ناشتایی 8 ساعته مورد نیاز است. آزمایش HbA1c نیاز به شرایط خاصی نداشته و در هر ساعتی از شبانه روز قابل انجام است.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Powered by Amazing-Templates.com 2014 - All Rights Reserved.